K U N S T F O R E N I N G

E B E L T O F T

Tingsalenes udstillingskalender 2022

 

 

19. marts - 3. april

Årets Kunstner

Bente Rytler – billedkunst, skulptur m.m.
Antje Fries Harsberg – billedkunst (medudstiller)

 

Bente Rytler

Bente Rytler

Bente Rytler

Bente Rytler

Antje Fries Harsberg

Antje Fries Harsberg

9. april – 18. april

Påskeudstilling for medlemmer

Udstillere: Anette Vendelboe, Anne-Marie Uhre, Bente Elisabeth Endresen, Birgit Møller, Birgitte Graves, Birthe Rågård, Brita Salsø, Dore Rasmussen, Helle Kjærulf, Ib Lave, Jens Schultz, Judith Poulsen, Kirsten Maack Linde, Laila Christensen, Lars Kastanje, Lars Rohde, Lisbeth Dahl, Lone Fauerskov, Magarita Katchan, Marianne Boelmand, Marie Drewes, Martha Holm Nielsen, Nanna Heggelund Christensen, Pernielle Krogh, Poul Kokholm, Sandra Lundbergh, Sus Andersen, Vivi Bruun Jespersen. 

Se alle værker fra alle udstillere her

Laila Christensen

Laila Christensen

Birthe Rågård

Birthe Rågård

Sus Andersen: Krebsevase

Sus Andersen: Krebsevase

23. april – 6. juni

Anne Østergaard – billedkunst 
Mette Tønder – billedkunst
Kirsten Holm Nielsen – keramik

Anne Østergaard

Anne Østergaard

Mette Tønder

Mette Tønder

Kirsten Holm Nielsen

Kirsten Holm Nielsen

11. juni – 31. juli

Marc Dauphin – billedkunst
Kirsten Skov Bjerre – billedkunst
Anne Pfeffer Gjengedal – objekter

Marc Dauphin

Marc Dauphin

Anne Pfeffer Gjengedal

Anne Pfeffer Gjengedal

Kirsten Skov Bjerre

Kirsten Skov Bjerre

6. august – 18. september

Gruppe ArtCoMa

Anna Grethe Aaen – billedkunst
Jenny Hansen – vævning (gobeliner)
Mogens Nielsen – billedkunst

Karin Lykke Waldhausen – billedkunst
Lotte Thorsøe – glaskunst

Anne Grethe Aaen

Anne Grethe Aaen

Karin Lykke Waldhausen

Karin Lykke Waldhausen

Jenny Hansen 16x14 meter

Jenny Hansen 16x14 meter

Mogens Nielsen

Mogens Nielsen

Lotte Thorsøe

Lotte Thorsøe

24. september – 3. oktober

Kunstspor, fællesudstilling

Du kan læse mere om Kunstspor på hjemmesiden.

8. oktober – 23. oktober

Efterårsudstilling for medlemmer 

De deltagende kunstnere er: Alice Karup Kops, Anette Klejs Bjerregaard, Anelene Thorsen, Annette Printz, Birgit Bisgaard, Birgit Juul, Birgitte Graves, Bodil Bossy, Britta Sandqvist, Claus Villy Mokvist, Ditte Matthiesen, Erik Mikkelsen, Gertrud Berg, Helle Kjærulf, Ingerlise Aarup, Johanne Rye Kjer, Karin Stokke, Lars Ibsen, Lise Nørgaard, Magda Høgh, Marianne Boelsmand, Marie-Louise Nielsen, Pernille Krogh, Peter Carlsen, Sanne Bidstrup, Sus Andersen, Susanne Villaume, Vivi Bruun Jespersen.

Tingsalene og Tinggalleriet

 

Ditte Matthiesen

Ditte Matthiesen

Anette Bjerregaard

Anette Bjerregaard

Karin Stokke

Karin Stokke

Lise Nørgaard

Lise Nørgaard

29. oktober – 18. december

Lasse Snorgaard – billedkunstner

Finn Borch – bronzeskulptur

Henriette Lorentz – billedkunst

Annette Gerlif - billedkunst

Lasse Snorgaard

Lasse Snorgaard

Finn Borch

Finn Borch

Annette Gerlif

Annette Gerlif

Henriette Lorentz

Henriette Lorentz

Hjemmeside fra e-hjemmeside.dk